Silvretta er et fjellområde som er svært populært for mellomeuropeiske toppturentusiaster, og det fortjener mer oppmerksomhet i Norge. Endeløse valgmuligheter kjennetegner denne flerdagers alpine skituren som har Ischgl som utgangspunkt. 

Denne turen passer deg som vil fokusere på å finne fin snø, og som vil ha mulighetene til å tilpasse lengden og vansklighetsgraden på dagsettappene. Silvretta er en tinderekke på grensen mellom Østerrike og Sveits, med topper opp i 3300 meter og en rekke breer. Silvretta Haute Route går stort sett på nordsiden av tinderekka, på østerisk side, fra øst mot vest og store deler på breer, så her er det ofte fin snø. Turen starter vanligvis i Ischl og ender i skistedet Wirl i samme dalføre. Det er mange varianter, og det er ikke lange avstander mellom hyttene. En kan gjøre turen på så lite som tre dager, men om man vi bestige noen topper underveis bør man bruke seks, slik vår tur legger opp til.

Guider med høy kompetanse

Breogfjell er en av aktørene i Norge som stiller strengest krav til sertifisering, erfaring og lokalkjennskap. På alpine skiturer og toppturer benytter vi kun internasjonalt godkjente Tindevegledere (UIAGM/IFMGA) som kan vise til solid erfaring over flere år.

  • Priser 2026:

    10.000,- pr/deltager ved 6 deltagere.
    12.250,- pr/deltager ved 5 deltagere.
    15.500,- pr/deltager ved 4 deltagere.
    20.500,- pr/deltager ved 3 deltagere.

    Dette er inkludert i prisen:

    • IFMGA Tindevegleder 5 dager

    • Veglederens kostnader

    Dette er ikke inkludert i prisen:

    • Dine reise-, kost- og losjikostnader kommer I tillegg. 

    • Prisen forutsetter at turen blir gjennomført som beskrevet i programmet. Endringer i turens program utover det som er beskrevet grunnet vær, forhold eller gruppens forutsetninger, som fører til ekstra kostnader, betales av deltakerne.

    Leie av breutstyr :
    NOK 750,- for hele uken. (isøks, stegjern, klatresele etc.)

  • Mars

    Bestilling bør gjøres i god tid før på grunn av lite kapasitet på hytter.

  • 5 dager på tur. Oppmøte kvelden første dag.

  • Moderat

    Du må beherske bratt skikjøring på variert føre, og bruk av isøks og stegjern. Du bør også være i god fysisk form for å kunne gjennomføre hele turen.

  • Kontakt oss for priser post@breogfjell.no

Dag for Dag

Dag 0: Vi møtes i Ischgl/Galtür kvelden før avmarsj.  Vi rekker en kjapp utstyrsprat før butikkane stenger og de som må supplere mat eller leige/kjøpe utstyr rekker dette, sjølv om det meste av utstyr må vere ordna tidlegare.
Etter en eventuell handlerunde kan vi møtes på en restaurant for kveldsmat, bli litt kjent med kvarandre og se litt på planene for uka

Dag 1: Ischgl – Jamtalhütte (2166). Fra heissystemet i Ischgl flytter vi  enten via Zahnjoch eller Kronenjoch. Turen starter med slak oppstigning. Velger vi sistnevnte pass kan vi også ta med oss toppen Grenzeck-Kopf (3048 moh). Nordvestevendte flanker retning Jamtalhytta byr ofte på fin snø.

Dag 2: Jamtalhütte – Wiesebadnerhutte (2445)
Som dagen før starter turen med en slak motbakke og som dagen før kan vi velge mellom flere pass. Velger vi Oberen Ochsenchartle kan vi ta med oss den flotte toppen Dreilenderspitze (3197 moh), som krever lett klyving og sikring de siste 100 metrene til topps.

Dag 3: Wiesebadnerhutte – Silvrettahütte (2341)
Dagen starter med oppstigning i kanten av et flott brefall.  Vi passerer den høyeste toppen i Silvretta, Piz Buin (3312) på vei til turens høyeste pass, Fuorcal dal Cunflim (3043). Deretter travers til Silvrettapasset, hvor vi kan velge å ta en avstikker til Silvretta Egghorn (3147). Flott skikjøring ned breen mot hytta. Silvrettahytte er en veldig trivelig plass å være, fin terrasse og hyggelig betjening.

Dag 4: Silvrettahütte – Wiesebadnerhutte.
Ut i fra Silverettahytta går vi opp mot breen. Dagen starter rolig med flott utsikt. Vi går motsatt vei av dagen før, men vi har muligheter til å gå oppom flotte topper som Silverettahorn på veien. Flott skikjøring med flere alternativer ne brefallet mot Wiesebadnerhytte.

Dag 5: Wiesebadnerhutte – Wirl.
Vi beveger oss mot Wirl, der vi tar en buss tilbake til Ischgl/Galtür.

Skiguide Alpene

Utsikt fra Ober Ochsensartle

  • Turen starter i Ischgl/Galtür i Tyrol, Østerike. Dit kommer en seg enklest ved å ta fly til München, Innsbruck eller Zurich. Den enkleste måten å organisere reisen frem til Ischgl på er å leie en stor taxi direkte fra flyplassen. I åpne grupper kan vi hjelpe til med å samkjøre reisen med de andre slik at alle reiser samlet. Vi anbefaler da at dere bestiller fly som lander senest kl. 1600 dagen før turstart. Estimert reisetid fra de ulike flyplassene er:

    München 2t 50m
    Zürich 2t 45m
    Innsbruck 1t 25m

    Om dere ønsker å reise kollektivt er det enklest å ta toget til Landeck-Zams. Bruk denne linken for å finne togtider:
    https://fahrplan.oebb.at/bin/query.exe/en?

    Fra Landeck er det 35 minutt med bil/taxi til Ischgl. Siste buss til Ischgl går kl. 1910 (vinteren 2020). Sjekk rutetider her:
    https://www.oebb.at/en/

    Lokaltransport og heis underveis på turen

    Første dagen bruker vi heissystemet i Ischgl,  Heiskort denne dagen er ikke inkludert i prisen. Det er ingen transportetapper som krever bil. Vi returnerer innerst i Silvrettadalen i nærheten av Wirl, og kommer oss derfra med skibuss tilbake til Ischgl/Galtür.

  • Overnatting, mat og drikke

    Underveis på turen overnattar vi både i fjellhytter og på hotell. Hyttene her er av de mest komfortable i Alpene,  og kan minne om DNT sine betjente hytter. Hyttene har sovesaler 10 – 20 senger per rom. En vil få servert en enkel treretters middag på kvelden, frokost på morgnen, og ein kan kjøpe med lunch og drikke til tur dagen etter. Føreren reserverer plass på fjellhyttene.

    En bør ha mulegheit til å bære med ca. 2 liter drikke på turdagene. Drikke kan kjøpes på hyttene. Om en liker å ha med varm drikke på dagsetappane, får en fylt termos eller drikkeflaske på hyttene.

  • NB! Alle deltagerne må ha skred- og breutstyr. De som har slikt utstyr privat kan bruke dette (utstyret må vere i god stand).

    Ryggsekk, ca 40 liter (må vere muleg å feste skia på sekken).

    NB! Det er ikkje naudsynt å ha med meir klede og utstyr enn det som står i lista under.

    Skiutstyr

    • Randonèe- eller telemarkski (ikkje for tungt utstyr)

    • Skifellar

    • Skarejern

    • Skistøvlar (ein treng ikkje andre sko då det finst innesko på alle hyttene)

    • Stavar

    Breutstyr

    (kan leigast hos Breogfjell)

    • Isøks

    • Stegjern

    • Sittesele

    • 2 skrukarabinar

    • 1 120cm band- eller tauslynge

    Skredutstyr

    (kan leigast hos Breogfjell)

    • Sendar-/mottakarutstyr

    • Spade

    • Søkestang

    Klede

    • Jakke (vind-/vasstett)

    • Bukse (vind-/vasstett) (evt gamasjar)

    • Hue

    • Hanskar og vottar (vind-/vasstette)

    • Sokkar (inkl. skift)

    • Varme underkle (gjerne ull)

    • Isolasjonslag (t.d. ull eller fleece)

    • Dunjakke eller ekstra ull-/fleecjakke

    Anna

    • Solbriller

    • Slalombriller/goggles

    • Solkrem (inkl. sterk)

    • Hovudlykt (viktig!)

    • Toalettsaker (inkl. toalettpapir til dagsetappane)

    • Våtserviettar (til handvask)

    • Personlege medisinar

    • Lakenpose

    • Øyreproppar (til sovesal)

    • Kamera

    • Drikkeflaske/drikkesystem (slange)

    • Kontantar til hyttene og lokaltransport (Ca 80 Euro + 600 Sveitsiske Franc)

    • Europeisk helsetrygdekort (E111)

    • Reise- og ulykkesforsikring (evt medlemsskap i REGA/Carte Neige)

    • Pass (vi kryssar fleire landegrenser (Frankrike/Sveits/Italia)

    Føraren tek med

    • Enkelt reperasjonsutstyr

    • Førstehjelpsutstyr

    • Vindsekk

    • Breredningsutstyr

    • Kart, kompass og GPS

Gasta Design

Vi skaper lønnsame nettsider basert på Squarespace, og utviklar gjerne din visuelle identitet eller hjelper deg med digital markedsføring.

Forrige
Forrige

Loen Skylift - Skålatårnet - Lodalskåpa

Neste
Neste

Mont Blanc