Veilederkurs Skred er en praktisk eksamen, hvor du skal vise at du har den nødvendige forståelse, kunnskap og egenferdighet innen risikoreduserende tiltak, lederskap, formidling og initiativ til å fungere som instruktør. Kurset bevisstgjør og forbereder deg på rollen som skredinstruktør og ansvaret som følger med. Kurset ansporer til refleksjon over hvordan ulike tema i et skredkurs bør formidles.

Kurset fokuserer på veilederrollen. Instruksjonsøvelser er en sentral del av kurset, og pedagogiske tilnærminger til skredkurs blir gjennomgått. Du skal vise at du behersker presentasjon av praktiske tema så vel som teori, og at du har tilstrekkelig egenferdighet.
Du får ansvar for gjennomføring av økter slik at du får vist at du egner seg som instruktør. Du kan til eksempel bli tildelt et emne for å vise hvordan du vil presentere emnet på et grunnkurs. Det forutsettes at du har satt seg inn i relevant litteratur. Instruksjonsøvelsene vil fungere som en repetisjon av de viktigste temaene fra metodekurset.
Gjennom hele kurset blir du trent i å vurdere hvordan de ulike læringsemnene bør presenteres på et skredkurs. Vi fokuserer vi på tursituasjonen der problemstillingene er å ferdes og oppholde seg i et mulig skredfarlig terreng. For vurdering av vegvalg og leirsteder legges hovedvekten på bruke de objektive vurderingskriteriene som finnes.
Beslutningsprosesser og risikovurdering i tursammenheng er en viktig del av kurset, der du må ta stilling til ulike valgmuligheter.
Kurset er faglig og pedagogisk forankret i veiledningen som metode.

  • 2025:

    8300 pr deltager
    Minimum fire deltagere

    Du må ha forhåndsgodkjenning for å kunne melde deg på dette kurset!

    10% rabatt for studenter på åpne kurs! Send oss kopi av studentbevis for rabattkode på post@breogfjell.no


    Vi kan sette opp egne kurs for din gjeng. Kontakt oss for priser og datoer på post@breogfjell.no

  • Januar til Mai

  • Krevende

    Dette kurset har egne opptakskravKrevende

    Dette kurset har egne opptakskrav

  • Det er ikke inkludert overnatting og mat i prisen. Det er ikke serveringssteder i fjellet, så du må selv medbringe niste/matpakke på fjellet.

  • Det går som oftest greit å komme til overnattingsstedene med kollektivtransport. Det er imidlertid en fordel med egen bil for å komme til møtepunktet for de ulike turene. Om du velger kollektivtransport, vil vi være behjelpelig med organisering av leiebil eller minibuss ved behov. Leiebilen/minibussen er normalt ikke inkludert i prisene.

     Se entur.no for kollektivtransport. Transport til turstart vil samorganiseres.

    • Alpine turski (Randonèe) eller telemarkski med feller

    • Skistøvler

    • Staver

    • Skarejern (valgfritt)

    • Sender/Mottager (skredsøker), spade og søkestang

    • 2x 5 meter 5mm tau

    • Snøsag (om du har)

    • 30-40L sekk med mulighet for å feste ski.

    • Grunnleggende førstehjelpsutstyr, liggeunderlag, vindsekk

    • Termos med varm drikke og matpakke

    • Hensiktsmessig bekledning for gjeldende værforhold og aktivitet

    • Kart og kompass (med klinomter)

    • Mange foretrekker også å ha med skihjelm.

    • Kart for området Norge-serien 10048 Hemsedal (1:50000) dekker aktuelle områder. Det er stort sett mulig å kjøpe på en av de lokale sportsbutikkene.

    • Notatblokk og blyant

    • Alpine turski (Randonèe) eller telemarkski med feller

    • Skistøvler

    • Staver

    • Skarejern (valgfritt)

    • Sender/Mottager (skredsøker), spade og søkestang

    • 2x 5 meter 5mm tau

    • Snøsag (om du har)

    • 30-40L sekk med mulighet for å feste ski.

    • Grunnleggende førstehjelpsutstyr, liggeunderlag, vindsekk

    • Termos med varm drikke og matpakke

    • Hensiktsmessig bekledning for gjeldende værforhold og aktivitet

    • Kart og kompass (med klinomter)

    • Mange foretrekker også å ha med skihjelm.

    • Kart for området Norge-serien 10048 Hemsedal (1:50000) dekker aktuelle områder. Det er stort sett mulig å kjøpe på en av de lokale sportsbutikkene.

    • Notatblokk og blyant

  • 4 Dager.

Dette kurset har opptakskrav

  • Gjennomført metodekurs skred

  • Dokumentert assistentpraksis etter kravene.

  • Ha fulgt opp anbefalinger fra metodekurs og assistentpraksis.

Grunnleggende førstehjelpskunnskap kreves før godkjenning med vekt på traume og hypotermi. Du må beherske metoder og fagtema gjennomgått på metodekurs før du søker opptak på veilederkurs. Veilederkurset må gjennomføres senest tre år etter gjennomført metodekurs. Det er mulig å søke om begrunnet unntak fra dette kravet.

Slik søker du om opptak

For å søke om opptak til NF Veilederkurs skred må du fylle ut dette(last ned) søknadsskjemaet (word) , og legger ved bevis på bestått Metodekurs, samt loggbok hvor du dokumenterer relevant erfaring og praksis som du sender til oss på post@breogfjell.no.

Søknadsfrist er senest en måned før kursstart. Mer informasjon om hvordan du søker finner du her.

Booking & ledige plasser

Dette nivået er du på etter dette kurset

Skredinstruktør 1 alpint kan virke som:

  • Instruktør på alle typer dagskurs og grunnkurs

  • Som veileder på fagsamling skred

Arrangøren vurderer når en skredinstruktør har tilstrekkelig erfaring som instruktør til å virke som kursleder på skredkurs og fagsamlinger. Minst 15 dagers instruktørpraksis er anbefalt.

Mer informasjon om Metodekurs skred finner du på Norsk Fjellsportforum sin hjemmeside.

 

Våre vegledere har høy kompetanse

Breogfjell er en av aktørene i Norge som stiller strengest krav til sertifisering, erfaring og lokalkjennskap. På skredkurs benytter vi kun internasjonalt sertifiserte Tindevegledere (UIAGM/IFMGA), Skivegledere, Ski og Tindeveglederaspiranter og NF godkjente skredkursinstruktører som kan vise til solid erfaring over flere år.

Vi arrangerer skredkurs flere steder i Norge

  • Hemsedal er et av Norges fremste skidestinasjoner, med flotte toppturmuligheter. Men både terreng og værforhold gjør at ferdsel vinter og vår krever kunnskap om snø, skred og kameratredning. Området er snøsikkert og har vekslende vær som kan gi særlig interessant snø å studere. Vi har samarbeid med Fyri Resort i Hemsedal som blir base for alle våre kurs i Hemsedal.

  • Sogndal er et ypperlig sted å gå kurs, sjansen er stor for at du får kombinert læring med flott løssnøkjøring. Kurset vil foregå i SGN sine lokaler.

    Vi har et samarbeid med Quality Hotel Sogndal. Kursdeltagere får 20% på overnatting. Kontakt oss på epost for å motta rabattkode.

 
 
Gasta Design

Vi skaper lønnsame nettsider basert på Squarespace, og utviklar gjerne din visuelle identitet eller hjelper deg med digital markedsføring.

Forrige
Forrige

NF Metodekrus skred

Neste
Neste

Toppturer fra Loen Skylift